5 najciekawszych atrakcji turystycznych w Bieszczadach

Ten urokliwy masyw górski, leżący na południowym krańcu województwa podkarpackiego, rozciąga się między Polską, Słowacją i Ukrainą. Ze względu na swoją topografię i niedawno historię polityczną Bieszczady są słabo zaludnione. Najchętniej przyjeżdżają tutaj miłośnicy przyrody i dziedzictwa religijnego. Malowniczy Sanok nazywany jest wrotami lub bramą Bieszczad.

Muzeum Historyczne w Sanoku

Mieści się w renesansowym zamku, na terenie starożytnej twierdzy ruskiej. Oferuje kolekcję ikon niespotykanych w innych miejscach w Polsce. Mieści się na kilku piętrach. Obejmuje ponad 300 dzieł. Pozwala zobaczyć, w jaki sposób powstawały ikony od XV do XVIII wieku. Pomaga też zrozumieć ich artystyczne i liturgiczne znaczenie w prawosławiu. 

Najwyższe piętro jest poświęcone światowej sławy artyście urodzonemu w Sanoku, Zdzisławowi Beksińskiemu. Muzeum mieści przy się ulicy Zamkowej 2.

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

Na prawym brzegu Sanu, u podnóża pasma Góry Słonne, znajduje się słynny na całym świecie skansen. Na 38-hektarowym terenie mieści się około 120 zabytkowych budowli, które reprezentują sztukę i architekturę czterech głównych grup etnicznych, które zamieszkiwały ten region do 1947 roku:

  • Łemkowie,
  • Bojkowie,
  • Pogórzanie,
  • Dolinianie.

Do najważniejszych atrakcji turystycznych można zaliczyć cztery drewniane kościoły, (szczególnie św. Mikołaja z 1667 roku), synagoga z początku XVIII wieku, karczma, szkoła i remiza strażacka.

5 najciekawszych atrakcji turystycznych w Bieszczadach

Bieszczadzka Kolejka Leśna

Linia kolejowa Cisna-Majdan-Dołżyca-Przysłup z końca XIX wieku była wykorzystywana epizodycznie w XX wieku do transportu towarów. Dziś 11 km torów stało się główną atrakcją turystyczną. Podczas jazdy możesz podziwiać widoki zapierające dech w piersiach. Jeśli interesujesz się historią, koniecznie zwróć uwagę na tę atrakcję.

Muzeum Historii Naturalnej w Ustrzykach Dolnych

Jeśli szukasz namiastki widoków, zajrzyj na stronę i zobacz kamery w Bieszczadach. Jedna z kamer została skierowana na malownicze zielona wzgórza nas Soliną. 

Skromne Muzeum Historii Naturalnej znajduje się przy cichej ulicy, zaledwie kilka metrów od Rynku. Stanowi nie lada gratkę dla wszystkich miłośników geologii, flory i fauny Bieszczad. Na parterze organizowane są wystawy czasowe. Pracownicy muzeum chętnie doradzą, co warto zrobić i zobaczyć w Bieszczadzkim Parku Narodowym.

5 najciekawszych atrakcji turystycznych w Bieszczadach

Bieszczadzki Park Narodowy

Bieszczadzki Park Narodowy został założony w 1973 roku i rozciąga się wzdłuż polskiej granicy ze Słowacją i Ukrainą. Oferuje turystom ponad 200 kilometrów szlaków turystycznych. Jest częścią Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery “Wschodnie Karpaty”, objętego patronatem UNESCO. Ze swoją nieformalną stolicą w Ustrzykach Dolnych, znajdujących się 250 km na południowy wschód od Krakowa, park jest jednym z najpopularniejszych miejsc w Polsce dla tych, którzy lubią spędzać wakacje nie tylko aktywnie, ale również w dziewiczych i niekomercyjnych obszarach.

Ponad 80% powierzchni zajmują lasy. Najczęściej są to rozległe obszary leśne z bukiem lub mieszanką buku i świerku. Reszta parku obejmuje połoniny i obszary leśne rozciągające się wzdłuż dolin rzecznych.