Jak profesjonalnie degustować wino?

Degustacja wina nie polega na odgadywaniu jego rocznika, pochodzenia, czy konkretnego gatunku. Zwróć przede wszystkim uwagę na wrażenia zmysłowe. Delektuj się wyglądem, smakiem i zapachem. Pamiętaj, że trening czyni mistrza.

Z jakich etapów składa się degustacja wina?

Stosowana przez sommelierów wina degustacja składa się z czterech etapów.

  1. Zwróć uwagę na to, jak wygląda wino. Pamiętaj o neutralnym oświetleniu.
  2. Zidentyfikuj charakterystyczne aromaty, np. oddychając przez nos.
  3. Teraz oceń jego strukturę smaku (kwaśny, gorzki, słodki)
  4. Chwilę się zastanów i opracuj pełny profil. Możesz go przechowywać w pamięci długoterminowej.

Wygląd i zapach

Sprawdź kolor, nieprzezroczystość i lepkość. Tak naprawdę nie musisz poświęcać na ten krok więcej niż 5 sekund. Ważne jest pierwsze wrażenie. Na butelce znajdziesz informacje o roczniku, ABV i odmianie winogron.

Kiedy zaczynasz wąchać wino, przejdź od ogółu do szczegółu. Zastanów się, gdzie dojrzewały winogrona i jaki mogły mieć kolor. Zbyt szczegółowe określenie lub szukanie konkretnej nuty może być frustrujące. Zasadniczo zapach wina możemy podzielić na trzy podstawowe kategorie:

  1. Pierwotne aromaty-pochodne winogron. Obejmują nuty owocowe, ziołowe i kwiatowe.
  2. Wtórne aromaty pochodzą z praktyk winiarskich. Najłatwiej można je dostrzec w białych winach: skórka sera, łupina orzechów (migdały, orzeszki ziemne) lub stare piwo.
  3. Aromaty trzeciorzędowe wynikają z procesu starzenia, zwykle w butelce lub dębowej beczce. W większości są pikantne: prażone orzechy, przyprawy do pieczenia, wanilia, jesienne liście, stary tytoń, suszona skóra, cedr, a nawet kokos.

Jak profesjonalnie degustować wino?

Jak smakuje wino?

Degustując wino, zwróć też koniecznie uwagę na jego smak. Nasz język potrafi rozróżnić słony, gorzki, kwaśny i słodki smak. Warto przy tym pamiętać, że wszystkie wina będą kwaśne, ponieważ winogrona z natury zawierają kwas. Zależy to przede wszystkim od klimatu i rodzaju owoców. 

Niektóre odmiany są znane ze swojej goryczy (np. Pinot Grigio). Mają lekki, przyjemny smak toniczno-wodny. Niektóre białe wina stołowe zawierają więcej cukru resztkowego. Wtedy wyróżniają się naturalną słodyczą. Jeśli chodzi o słony smak, wybór gatunków jest bardzo ograniczony.

Twój język może „dotykać” wina i postrzegać jego teksturę. Jest ona związana z kilkoma czynnikami, np. z zawartością alkoholu. Etanol wzbogaca smak wina. Możesz też wykryć taninę. Ma tendencję do wysuszania języka.

Wskazówki dotyczące degustacji

Degustując wino, zastanów się, czy jest kwaśne lub taninowe. Zwróć uwagę na zawartość alkoholu. 

Przejście poza typowy, winny smak może być trudne. Możesz naprzemiennie wąchać krótko i długo. W ten sposób dostrzeżesz więcej nut zapachowych. Naucz się wirować winem w kieliszku. Dzięki temu zwiększysz liczbę związków aromatycznych uwalnianych do powietrza. Aby izolować i wybierać smaki, wypij większy łyk, a następnie kilka małych. Skoncentruj się na jednym zapachu na raz. Możesz przejść od ogółu, np. “czarne owoce” do bardziej szczegółowych “ciemna śliwka, prażona morwa lub dżemowa jeżyna”.

Ćwicz swoje umiejętności degustacyjne. Wybierz się do lokalnej winiarni, dołącz do grupy degustacyjnej lub spotkać się z przyjaciółmi, by spróbować kilku gatunków.