Kraków – polska stolica kultury w wielu wymiarach

Kraków to jedno z najbardziej znanych miast w Polsce, które zachwyca turystów od lat. To jednak także miasto, które ma sporo do zaoferowania nie tylko przyjezdnym, lecz także swoim stałym mieszkańcom. kultura w Krakowie kwitnie i zapewnia wszystkim jej miłośnikom zróżnicowane możliwości w zakresie czerpania z niej korzyści. W stolicy Małopolski co roku odbywają się liczne festiwale, spotkania z artystami, a także wydarzenia o charakterze naukowym, biznesowym i kulinarnym. W Krakowie nie sposób się więc nudzić i to bez względu na porę roku.

Kraków i jego bogata oferta kulturalna dla mieszkańców i turystów

Kraków to miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jedno z najważniejszych pod względem kulturalnym miast w Polsce. To także ważna europejska metropolia, w której przeszłość płynnie łączy się z teraźniejszością. Historyczne zabytki przeplatają się tu z nowoczesnymi budowlami i rozwiązaniami, które sprawiają, że życie w mieście jest wygodne i komfortowe dla każdego. Kraków to także miasto otwarte na innowacje, dbające o zrównoważony rozwój oraz dobrostan swoich mieszkańców.

Kraków słynie z licznych festiwali, które od lat odbywają się na jego terenie. Za organizację wielu liczących się na arenie międzynarodowej wydarzeń odpowiedzialne jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, które pracuje na rzecz kulturalnego rozwoju miasta już od ponad 25 lat. Instytucja powołana została do życia w 1997 r. i początkowo funkcjonowała pod nazwą Biuro Festiwalowe Kraków 2000. Z jego inicjatywy na terenie stolicy Małopolski regularnie odbywają się takie znane wydarzenia kulturalne, jak m. in. Festiwal Sacrum Profanum, Krakowski Festiwal Filmowy czy Festiwal Conrada.

Kultura w Krakowie to także liczne wydarzenia o literackim charakterze. Miasto to nosi zaszczytny tytuł Miasta Literatury UNESCO oraz jest domem dla wielu twórców oraz wydarzeń o literackim charakterze. Wiele z nich odbywa się w historycznym centrum Krakowa, w mieszczącym się przy ul. Rynek Główny 20, Pałacu Potockich. Jakby tego było mało, Kraków to także Europejska Stolica Kultury Gastronomicznej oraz szereg inwestycji, które sprawiają, że kultura w Krakowie może tętnić życiem.

Kraków – polska stolica kultury w wielu wymiarach

Kulinarna strona Krakowa. Jak smakuje miasto?

Przez cały 2019 r. Kraków nosił tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej. Jego przyznanie to ukłon w stronę gastronomicznych tradycji Małopolski, które cieszy się uznaniem zarówno mieszkańców regionu, jak i turystów spędzających tu urlop. Kultura w Krakowie to bowiem nie tylko zabytki, tradycje i festiwale, lecz także rozbudowana oferta gastronomiczna, którą od lat szczyci się miasto. Na terenie Krakowa działa pokaźna sieć restauracji i punktów gastronomicznych, w których można poczuć, jak smakuje i czym pachnie miasto.

W mieście regularnie odbywają się także wydarzenia o kulinarnym charakterze. Ich organizatorami są głównie restauracje, które w ten sposób mogą dodatkowo promować swoją ofertę. Nie brakuje jednak także festiwali kulinarnych, warsztatów gastronomicznych oraz spotkań przeznaczonych dla smakoszy. Stałym elementem kulinarnego krajobrazu miasta są natomiast stoiska ze słynnymi krakowskimi obwarzankami – tradycyjnym specjałem, którego trzeba koniecznie spróbować, goszcząc w Krakowie.