Naderwanie mięśnia - co warto wiedzieć na ten temat?

Naderwanie mięśnia to bez wątpienia dość przykry i bolesny uraz. Przydarza się on najczęściej osobom, które uprawiają sport. Do tego typu urazu dochodzi zazwyczaj w sytuacji, w której dana osoba zapomnie o wykonaniu rozgrzewki przed przystąpieniem do intensywnych ćwiczeń. Warto również pamiętać o tym, że naderwanie mięśnia może przytrafić się nam także na skutego dźwigania zbyt ciężkich przedmiotów. Co zatem warto wiedzieć o tego typu urazie?

Naderwanie mięśnia – na czym polega?

Naderwanie mięśnia to nic innego jak przerwanie pewnej ilości włókien mięśniowych. Wyróżniamy 3 stopnie naderwania mięśnia. Pierwszy najlżejszy stopień nie ogranicza naszej sprawności ruchowej i nie trwa zbyt długo, co ważne przy takim naderwaniu ból nie jest silny. Nieco gorzej jest natomiast w przypadku naderwania mięśnia drugiego stopnia, co prawda ból w takiej sytuacji jest jeszcze umiarkowany, ale za to nasze ruchy są już dość ograniczone, a w samej okolicy urazu rozwija się stan zapalny i pojawia się zasinienie oraz obrzęk. Natomiast przy trzecim stopniu naderwania mięśnia dochodzi do skurczów mięśnia, ból jest wówczas dość silny i tak jak przy stopniu drugim pojawia się obrzęk i zasinienie.

Naderwanie mięśnia - co warto wiedzieć na ten temat?

Jak zachować się w sytuacji, w której dojdzie do naderwania mięśnia?

Pamiętajmy, że w przypadku naderwania mięśnia szybka reakcja może uchronić nas przed powstaniem krwiaka i dużego obrzęku. W takiej sytuacji powinniśmy zadbać o to, aby ruch kończyny, na której został uszkodzony mięsień jak najszybciej był ograniczony do niezbędnego minimum. Na uraz należy niezwłocznie nałożyć zimny okład. Może być to np. okład wykonany z kostek lodu owiniętych w ręcznik. Takie okłady są potrzebne, ponieważ powodują one zwężanie naczyń krwionośnych, dlatego warto wykonywać je regularnie, aż do czasu ustąpienia bólu. Po wykonaniu okładu można także za pomocą bandaża elastycznego wykonać delikatny uścisk. Jeżeli się na niego zdecydujemy pamiętajmy o tym, że nie może być on założony zbyt ściśle, ponieważ mógłby wówczas wyrządzić więcej złego niż dobrego. Z naderwanym mięśniem należy zgłosić się do lekarza, który oceni stan urazu, zleci dalsze badania i określi sposób rehabilitacji.