Od czego zacząć szkolenie i wychowanie psa?

Pojawienie się szczeniaka w domu oznacza reorganizację dotychczasowych zajęć i poświęcanie czasu małemu pupilowi. Pieskowi trzeba zapewnić sporo zabawy, a przy tym kształtować w nim odpowiednie nawyki, które wpłyną później na jego wychowanie. Kiedy jest odpowiedni czas na szkolenie psa i jak się do tego zabrać?

Zanim będzie zbyt późno

Umysł młodego psiaka jest jak gąbka, która chłonie wszystko, co go otacza. Od pierwszych dni jego pobytu w nowym domu warto konsekwentnie trzymać się swoich założeń, by wypracować odpowiednie relacje i nawiązać wspaniałą więź.

Pies w wieku 2-3 miesięcy jest pełen energii i uwielbia się bawić. W ruch idą szarpaki czy zabawki dedykowane czworonogom. Warto wplatać w zabawę elementy szkolenia, na przykład ucząc psa, by nie gryzł rąk, wypowiadając zdecydowane „nie” i kończąc zabawę. W trakcie psot można również starać się przekierować uwagę psiaka na zabawki – należy robić to tak długo, aż pupil pojmie, że ręce służą do głaskania i nie należy ich gryźć.

Kiedy jest zbyt późno na szkolenie psa? Prawda jest taka, że nigdy nie jest za późno na wychowanie, jednak warto wiedzieć, że pies po przekroczeniu 6 miesięcy ma już wyrobionych wiele własnych nawyków, które później trudno wykorzenić.

Teoria w praktyce

Dawno już nie stosuje się metod polegających na tresurze psów z użyciem kar czy łańcuszków zaciskowych. Czworonogi o wiele chętniej i szybciej przyswajają wiedzę, jeśli za każdą poprawnie wykonaną komendę czeka na nich nagroda. Może to być pochwała, pogłaskanie psa czy poczęstowanie przysmakiem – te ostatnie potrafią skutecznie zmotywować szczeniaka do powtarzania wskazanych zachowań.

Szkolenie czworonoga powinno opierać się przede wszystkim na uczciwości. Psa należy nagradzać za każdym razem, gdy poprawnie wykona komendę, natomiast ignorować działania, które nie są pożądane. Nagroda wzmacnia prawidłowe zachowanie psa – warto o tym pamiętać.

Od czego zacząć szkolenie i wychowanie psa?

Gdzie szkolić psa?

Człowiek uczący się nowych rzeczy musi pozostać skupiony. Podobnie jest z czworonogami – należy umożliwić im koncentrację, dlatego też do ćwiczeń trzeba wybrać miejsce, w którym nie ma bodźców rozpraszających. Idealnym punktem będzie rozległa łąka, las czy miejsce wydzielone dla psów.

Pierwsze szkolenie psa najlepiej rozpocząć w domu. Tu szczeniak będzie mógł w skupieniu nauczyć się nowych rzeczy. Po opanowaniu podstawowych komend można przenieść trening do ogrodu, gdzie nastąpi ich utrwalenie. Tutaj mogą pojawić się pierwsze bodźce, takie jak kot sąsiada czy przejeżdżające auto. Wówczas trzeba być dla psa maksymalnie interesującym. Należy wykonywać energiczne ruchy, klepać się po udach i radosnych głosem zachęcać do zabawy.

Równie istotny jest czas trwania treningu. Szczeniak potrafi skupić się jedynie przez kilka minut, dlatego też sesje nie powinny być dłuższe, jak 10 minut dziennie. O wiele szybciej maluch nauczy się nowych komend, jeśli trening będzie powtarzany codziennie przez krótki czas niż raz w tygodniu przez 50 minut. Krótkie szkolenia w połączeniu z zabawą przyniosą oczekiwane rezultaty.

Partnerem materiału jest portal o psach Nosem.pl.