Podróż samochodem po Podlasiu

Województwo podlaskie to jedno z części Polski, słynące z niezwykłego spokoju i przepięknej przyrody. Kryje ono w sobie wiele miejsc, które warto zobaczyć, a które do końca nie zostały rozsławione. Gdzie zatem się wybrać, będąc na Podlasiu?

Wieś tatarska Kruszyniany

To niezwykle malownicza wieś w Polsce, gdzie zobaczyć można najstarszy w Polsce meczet. W nim można posłuchać ciekawych opowieści Tatara. Po wysłuchaniu interesujących historii można się udać do tatarskiej restauracji „Tatarska jurta”, w której posmakować można tradycyjnych tatarskich potraw takich jak pierekaczewniki, trybuszokowy, kibiny, pieremiacze, cebulniki, samsa oraz wiele innych niespotykanych dań. To także miejsce dla osób, przebywających na diecie bezglutenowej czy wegańskiej. To bardzo egzotyczne miejsce, które trzeba zobaczyć, będąc na Podlasiu.

Podróż samochodem po Podlasiu

Korona Podlasia

W pobliżu Siemiatycz mieści się Korona Podlasia czyli kamienny kasztel, inaczej zamek, który stanowi postać warownego budynku mieszkalnego. Został on wykonany przez pana Jerzego, pasjonata wyrobów w kamieniu. Dzieło swe tworzy już niemalże od dekady, jednak jest ono bardzo imponujące. Zamek jest przyozdobiony własnoręcznymi wyrobami właściciela takimi jak różne metalowe zdobienia, tarcze czy miecze. Do tego miejsca nie kupuje się biletów wstępu, jednak przy wejściu na wieżę znajduje się skrzyneczka, do którego można wrzucić parę złotych, by wesprzeć tą niezwykłą budowę. Naprawdę warto dołożyć cegiełkę do tego wyjątkowego przedsięwzięcia.

Podlaskie Cerkwie

Oprócz katolików obszar ten zamieszkiwany jest przez muzułman tatarskiego pochodzenia oraz prawosławnych. Co wioska to różne kolorowe cerkwie, niebieskie mają oznaczać że dana wieś czy cerkiew jest powierzona Matce Boskiej, a zielone powiązane z Duchem Świętym. Bywa, że kolor na świątyni jest dopasowany pod kątem estetycznym, a nie symbolicznym. Warte zobaczenia są Cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Narwi (niebieska), Parafia prawosławna pw. Opieki Matki Bożej w Puchłach (niebieska) oraz Cerkiew św. Michała Archanioła w Trześciance (zielona).