Przykłady sztucznej inteligencji w codziennym życiu

Niektóre osoby boją się określenia “sztuczna inteligencja”. Jest jednak używane od wielu lat. Znajduje zastosowanie w różnych obszarach życia. AI pomaga nam przy czytaniu e-maili, szukaniu drogi dojazdu, czy zakładaniu nowej firmy. 

Komunikacja e-mailowa

Google używa sztucznej inteligencji, aby dopasować wiadomość do konkretnej kategorii. E-mail może trafić do głównej skrzynki odbiorczej, społeczności, ofert, czatu lub spamu. Program pomaga w organizacji e-maili. Dzięki temu szybciej i łatwiej znajdziesz konkretną wiadomość. Spam przesyłany jest do osobnego folderu.

Warto też zwrócić uwagę na funkcję inteligentnych odpowiedzi. Gmail a i sztuczna inteligencja  umożliwia odpowiadanie za pomocą prostych zwrotów, takich jak “Dzięki” lub “Do dzieła” za pomocą jednego kliknięcia. Odpowiedzi dostosowane są do treści każdego e-maila. Próbują naśladować Twój indywidualny styl pisania. Przydatne są też przypomnienia w Gmail. W ten sposób nie przeoczysz żadnej wiadomości. Wyróżnia je po kilku dniach nieuwagi.

Przykłady sztucznej inteligencji w codziennym życiu

Media społecznościowe

Sztuczna inteligencja ułatwia użytkownikom lokalizację i komunikację z przyjaciółmi, rodziną i współpracownikami. 

Wykorzystywana jest m.in. przez Linkedin do dopasowania odpowiednich kandydatów do pracodawców. Sprawdza, w jaki sposób zachowują się potencjalni kandydaci. Na tej podstawie ocenia ich szansę na znalezienie zatrudnienia.

Narzędzie LENS na Pinterest używa AI do identyfikacji obiektów na obrazach. Wystarczy, że za jego pomocą zrobisz zdjęcie stołu u przyjaciółmi, a zaraz wyświetlą Ci się podobne stoły. W niektórych przypadkach znajdziesz od razu sklepy, w których można je kupić. 

Chatboty rozpoznają słowa i frazy. W ten sposób dostarczają ciekawą i przydatną treść na zadawane pytania. Czasami odpowiedzi są tak dokładne, że może Ci się wydawać, że rozmawiasz z prawdziwą osobą. Próbują naśladować naturalny język, symulując konwersację i pomagając w rutynowych zadaniach, takich jak rezerwowanie spotkań, przyjmowanie zamówień lub składanie reklamacji.

Wyszukiwanie w sieci

Gdy zaczniesz wpisywać w Google wyszukiwane hasło, od razu wyświetlą Ci się sugerowane frazy. Prognozowane wyszukiwania opierają się na danych gromadzonych przez wyszukiwarkę na Twój temat. Pod uwagę bierze Twoją lokalizację, wiek i inne dane osobowe. Algorytm Google dostarcza wyszukiwarce najlepsze możliwe wyniki. Określa jakość treści i dopasowuje ją do zapytania użytkownika.

Przykłady sztucznej inteligencji w codziennym życiu

Zakupy w Internecie 

Amazon i inni sprzedawcy internetowi wykorzystują sztuczną inteligencję do gromadzenia informacji o Twoich preferencjach i zwyczajach zakupowych. Następnie personalizują ofertę, sugerując produkty dopasowane do Twoich nawyków.

Szukając np. “zestawów słuchawkowych Sony”, wyszukiwarka wyświetla również powiązane elementy, najczęściej kupowane przez innych użytkowników.

Platformy muzyczne monitorują też, jakich piosenek słuchasz najczęściej. W ten sposób sugerują inne utwory, które mogą Ci się spodobać. 

AI wykorzystywana jest również w bankowości mobilnej. Wysyła spersonalizowane alerty, np. o przekroczeniu stanu konta, nowym przelewie. Przypomina o płatnościach za rachunki.