Sterowniki LED - najważniejsze informacje

Rozbudowana i zróżnicowana branża oświetleniowa, serwuje swoim odbiorcom produkty z licznymi udogodnieniami, które znajdują swoje zastosowanie w przeróżnych dziedzinach. Takimi wszechstronnymi, jak również użytecznymi produktami bez wątpienia są sterowniki led. Czym są, jakie możliwości oferują i na co warto zwrócić szczególną uwagę przy ich wyborze? Sprawdźmy!

Sterowniki LED — co to za urządzenia?

Sterowniki LED - najważniejsze informacje

Sterownik LED to urządzenie, dzięki któremu można rozbudować posiadaną instalację oświetleniową i zyskać możliwość zdalnego włączania, wyłączanie, ściemniania, rozjaśniania, jak również sterowania kolorami.  Sterowniki LED mogą pracować na falach radiowych, przez podczerwień dostępne są również wersje do obsługi manualnej. 

Wybieramy sterowanie LED — co jest ważne?

Jak dobrać odpowiedni sterownik dla siebie? Pierwszy aspekt, który należy sprawdzić to 

napięcie oraz maksymalna moc regulatora. Sterownik powinien być przystosowany do napięcia zasilającego paska ledowego, oraz być w stanie wytrzymać jego największe natężenie, jednak nie wystarczy, aby te wartości sterownika i paska się pokrywały. Należy pamiętać, że sterownik LED powinien mieć wyższy zakres mocy od podłączonych do niego produktów. Dzięki temu będzie mógł pracować optymalnie, bez ciągłej pracy na maksymalnej wydajności, która wkrótce mogłaby doprowadzić do uszkodzenia. 

W doborze odpowiedniego sterownika rolę będą odgrywać źródła świata — nie ma sensu inwestować w sterownik z możliwością ściemniania światła, jeżeli oświetlenie, które ma być przez niego obsługiwane, tej funkcji nie posiada!

Rynek obfituje w wiele modeli sterowników. Różnią je możliwości, funkcjonalności i tryby pracy toteż wybór może nie być prosty. Podchodząc do zakupu, warto znać parametry instalacji świetlnej, oraz zestawić to z oczekiwaniami, jakie mamy wobec tego urządzenia. Obecnie, coraz większym powodzeniem cieszą się sterowniki WiFi, dzięki którym możliwe jest sterowanie oświetleniem w różnych strefach pomieszczeń, nie tylko za pomocą pilota, czy panelu naściennego, ale również za sprawą odpowiedniej aplikacji w smartfonie. 

Sterowniki LED — czy warto?

Oświetlenie LED zasługuje na uwagę z kilku względów. Pierwszy to oczywiście energooszczędność, drugi to fakt, że cechuje je długa żywotność. Bardzo istotne jest również to, że ledy nie nagrzewają się w trakcie swojej pracy. Za kolejny atut możemy uznać możliwość sterowania parametrami światła, przez co możemy dopasować je do swoich wymagań. Jako że w ledach wykorzystuje się diody w 3 barwach podstawowych (niebieska, zielona, czerwona), możliwe jest uzyskanie światła o wybranym kolorze i/lub temperaturze barwowej. Ta właściwość pozwala na uzyskiwanie atrakcyjnych wizualnie efektów świetlnych — jeżeli na tym nam zależy, kluczowe jest dobranie wyposażonego w stosowne funkcje sterownika LED i dopasowanie go do taśmy świetlnej. Sterowniki dają nam ogromne możliwości w dziedzinie sterowania oświetleniem, nie tylko przy pomocy pilota, lecz również aplikacji, co z pewnością docenią miłośnicy technologicznych nowinek.