Znaczenie wietrzenia pomieszczeń

Montowanie w domach szczelnych drzwi i okien wpływa na oszczędność w zakresie ogrzewania mieszkań. W poszczególnych pomieszczeniach panuje wówczas przytulny i rodzinny klimat. Jednak są też wady takiego rozwiązania – główną jest wzrost ryzyka pojawienia się na ścianach pleśni oraz dużych plam wilgoci.

Znaczenie wietrzenia pomieszczeń

Skąd może wziąć się wilgoć?

Podczas eksploatacji każdego domu, czy mieszkania generują się dość duże ilości pary wodnej. Pojawia się ona głównie w łazienkach oraz kuchniach, gdzie wykonuje się wiele czynności z wodą. Chodzi oczywiście o pranie, gotowanie, zmywanie naczyń oraz zażywanie kąpieli. Na uwagę zasługuje również fakt, że również ludzie przyczyniają się do powstania wilgoci, gdyż dorosły człowiek przekazuje do najbliższego otoczenia nawet do pół litra wody. Drugie tyle oddaje podczas oddychania. Jednak to, jak dużo otoczenie pobierze pary wodnej, jest uzależnione między innymi od panującej w pomieszczeniu temperatury. Aby zapobiegać gromadzeniu się wilgoci w mieszkaniu, wskazane jest regularne wietrzenie.

Główne zalety wietrzenia pomieszczeń

Wśród wielu zalet wietrzenia domów i mieszkań znajduje się przede wszystkim wdrożenie w codzienne funkcjonowanie higienicznego trybu życia. Przebywanie bowiem w miejscach o zbyt dużej wilgotności jest szkodliwe dla zdrowia, a nawet życia ludzkiego. Wietrząc domy należy jednak zwrócić uwagę na to, że nie powinno się tego robić przez zbyt długi czas, zwłaszcza przy otwartych oknach. Symptomem, który jasno wskazuje, że w pomieszczeniu niezbędne jest przewietrzenie to parujące od środka okna. Tak samo jest w przypadku łazienek, które konieczne trzeba wietrzyć po każdej kąpieli lub prysznicu. Następnie jeszcze przez pewien czas wskazane jest utrzymanie otwartych drzwi do łazienki. Podobne zalecenia dotyczą rozwieszania wilgotnego prania w pomieszczeniu, dlatego wiele gospodyń rozwiesza pranie na świeżym powietrzu. Przyjmuje się, że czas wietrzenia pomieszczeń nie powinien przekraczać 10 minut, w przypadku otwarcia okna na pełną szerokość. Jeszcze lepsze efekty przynosi stworzenie przeciągu, w wyniku którego powietrze wymienia się z tym w środku.