Co warto wiedzieć na temat nerwobóli?

Nerwobóle to schorzenie, na które skarżyć się mogą osoby w różnym wieku. Głównym symptomem jakim może się objawiać to pieczenie, ucisk czy silny ból określonej części ciała. Pojawia się zwykle w krótkich bądź nieco dłuższych okresach po sobie. Jakie wyróżnia się ich przyczyny i rodzaje oraz jak się objawia?

Nerwobóle – podstawowe informacje

Częstym synonimem stosowanym przy nerwobólach to neuralgia. Objawia się bardzo mocnym bólem, który atakuje niespodziewanie. Wynika to z tego, że do mózgu docierają informacje, które pochodzą z obszaru, w którym występuje stan zapalny. To, że pojawiają się nagle jest typowo charakterystyczne dla neurobóli i łatwo je temu odróżnić od innych schorzeń.

Co warto wiedzieć na temat nerwobóli?

Nerwobóle – przyczyny

Do głównych przyczyn występowania nerwobóli można zaliczyć destrukcję nerwu na skutek infekcji bądź uszkodzenia mechanicznego, który pojawił się w trakcie zabiegu czy jakiegoś urazu. Nerwobóle mogą być również następstwem stresu bądź ucisku nerwu spowodowane zmianami nowotworowymi czy też obrzękniętymi tkankami. Pojawiają się w momencie występowania różnych zmian zapalnych nerwów, uszkodzeń nerwów przez toksyny, deficytu witamin z grupy B, chorób takich jak cukrzyca, borelioza, toczeń rumieniowaty albo reumatoidalne zapalenie stawów. Występują także przy niedoczynności tarczycy, dyskopatii, skoliozie, chorobach neurodegeneracyjnych czy zakażeniu wirusem HIV. Zdarza się, że przyjmowanie niektórych leków może powodować nerwobóle. Przykładem mogą być leki, jakie zażywa się podczas gruźlicy.

Nerwobóle – rodzaje

Neurobóle można podzielić na kilka rodzajów takich jak neuralgia nerwu trójdzielnego, neuralgia w przebiegu półpaśca, neuralgia międzyżebrowa, neuralgia nerwu językowo-gardłowego, neuralgia amiotroficzna (zespół Parsonage-Turnera) oraz neuralgia nerwu podpolitycznego Arnolda.

Neurobóle – objawy

Jak już wspomniano neurobóle cechują się nagłym i mocnym bólem, obok, którego mogą pojawić się także takie objawy jak drętwienie kończyn, obniżenie siły mięśni czy mrowienie kończyn.