Metody wykrywania nowotworu

Niestety prawidłowy tryb życia i odpowiednie odżywianie nie zagwarantują nam zdrowia na całe życie. W tym koniecznie towarzyszyć musi profilaktyka, czyli badania, które stosunkowo wcześnie są w stanie wykryć chorobę nowotworową. Im wcześniej rak zostanie wykryty, tym lepiej, ponieważ można szybciej wdrożyć odpowiednie leczenie. Którym zatem badaniom należy się często poddawać?

Morfologia

To najbardziej fundamentalne badanie diagnostyczne, od którego zwykle rozpoczyna się bardziej zaawansowaną diagnostykę. Pozwala ocenić elementy morfotyczne krwi, które wskazują na ogólny stan zdrowia pacjenta. Badanie krwi dostarcza informacji na temat występowania stanu zapalnego, infekcji, niedokrwistości, a także innych procesów chorobowych, które świadczyć mogą o pojawieniu się nowotworu. Na podstawie krwi można określić poziom markerów nowotworowych, charakterystycznych dla danego schorzenia.

Ultrasonografia

USG to badanie, które pozwala na dokonanie oceny struktury organów znajdujących się wewnątrz człowieka, tych, do których zasięg ma fala emitowana przez głowicę. Obejmuje ono jamę brzuszną, tarczycę, piersi oraz narządy moczowo-płciowe. To badanie przydatne w momencie wykrycia przeróżnych nieprawidłowości w budowie narządów oraz określenia ich przyczyny. Jest to jedno z pierwszych badań jakie zaleca się w przypadku podejrzenia występowania nowotworu narządów moczowo-płciowych, jamy brzusznej oraz miednicy.

Metody wykrywania nowotworu

Badania profilaktyczne dla kobiet – cytologia, mammografia, samobadanie piersi

Kobiety powinny poddawać się systematycznym badaniom cytologicznym, które jest stosowane do profilaktyki i wykrywania raka szyjki macicy. Dziś już wiadomo, że wczesne wykrycie tej choroby daje szansę na całkowite wyleczenie. Badanie to także informuje o występowaniu infekcji dróg rodnych i nieprawidłowych komórek. Jednie systematycznie wykonywania cytologia jest w stanie wykryć chorobę odpowiednio wcześnie. Zaleca się wykonywać to badanie raz do roku, a kobiety, o wątpliwym wyniku powinny poddawać się mu częściej.

Mammografia to kolejne badanie profilaktyczne kierowane do kobiet. Zalicza się je do grupy badań rentgenowskich. Badaniu temu powinny się poddawać kobiety między 40. a 50. rokiem życia, raz na dwa lata. Kobiety powyżej 50. lat powinny wykonywać to badanie co roku. To badanie przesiewowe, wykrywające zmiany nowotworowe u osób płci żeńskiej. Poddawane są mu także kobiety, które wyczuły guzek na piersi bądź prezentują inne dolegliwości takie jak bolesność piersi czy wyciek wydzieliny.

Kolejnym bardzo ważnym badaniem dla każdej kobiety jest samobadanie piersi. Należy je wykonywać systematycznie, raz na miesiąc. Służy ono temu, by dokładnie sprawdzić, czy na piersi występuje jakiś guzek, fałdka czy podejrzana zmiana. W momencie wystąpienia takich objawów należy bezzwłocznie skonsultować się ze swoim lekarzem. Badanie to można wykonywać w pozycji stojącej przed lustrem bądź leżącej w zależności od wyboru kobiety.

Artykuł powstał przy współpracy z www.onkolmed.pl – Onkolog Warszawa.