Pomysły na praktyczne oświetlenie w domowych pomieszczeniach

Obecnie, zadaniem urządzeń oświetleniowych w mieszkaniach nie jest już samo świecenie, lecz także zapewnienie pewnych aspektów wizualnych. Przykładowe lampy są już raczej brane pod uwagę bardziej jako elementy aranżacji, aniżeli sprzęty mające na celu zapewnienie nam jasności. Oczywiście, funkcja oświetlenia również musi zostać spełniona. Niemniej jednak, dziś zadajemy sobie pytanie “jak”, a nie “czy” ma świecić. 

Powoli odchodzimy od czasów, w których jeden żyrandol zwisający na środku sufitu zapewnia nam wystarczająco dużą jasność. Raczej stosuje się bardziej innowacyjne i praktyczne metody, które znacznie lepiej oświetlają pomieszczenie, a często nawet pomagają ograniczyć zużycie prądu i zmniejszyć kwotę rachunków. 

Poniżej przedstawimy kilka pomysłów na praktyczne oraz bardzo estetycznie wyglądające oświetlenie do domu. 

Plafony – podstawa dzisiejszego oświetlenia wnętrz 

Plafony to z reguły lampy o przeróżnych kształtach, potrafiące wpasować się w każdy wystrój pomieszczenia. Występują zarówno w formie okrągłej, jak i kanciastej. Napotkać możemy na wiele ich wersji i rozmiarów, co ma duży wpływ na dobór oświetlenia w zależności od wielkości powierzchni. Nie zaleca się jednak ich montażu w centralnej części pomieszczenia. Z reguły wybieramy dwa lub trzy oddalone od siebie w równych odległościach miejsca, do których mocujemy dane oświetlenie.  

Takie rozwiązanie wprowadza możliwość zarządzania światłem. Możemy dzięki temu świecić plafony w miejscach, w których obecnie przebywamy, np. w części jadalnej czy wypoczynkowej. Takiego rozwiązania nie zapewniają nam żyrandole czy lampy wiszące, których głównym celem jest naświetlenie całego pomieszczenia. W tym wypadku natomiast, mamy do czynienia z oświetleniem punktowym.  

Pomysły na praktyczne oświetlenie w domowych pomieszczeniach  

Szynoprzewody – praktyka i design w jednym 

Niegdyś ta forma oświetlenia bywała wyłącznie w salach produkcyjnych bądź na wystawach w galeriach sztuki czy wernisażach. Z biegiem czasu dostrzeżono, że doskonale może pełnić rolę podstawowego oświetlenia w pomieszczeniach. Okazuje się, że szynoprzewody są bardzo proste w montażu, a ich sposób mocowania jest niemalże dowolny.  

W ramach wyposażenia, oprócz szyny dostępne są jeszcze różnego rodzaju rozdzielacze. Posiadają one z reguły kształt X, T, C bądź po prostu są to kątowniki. Na dowolnie rozmieszczonej przez nas szynie, zakładamy w wybranych miejscach oprawy na szynoprzewody, których dopuszczalna ilość jest spora. Dostępne są szynoprzewody w wersji jedno- oraz trójfazowej. Jest to nic innego jak liczba obwodów, którymi możemy sterować.  

Warto wspomnieć jeszcze o wersjach tych urządzeń posiadających moduły, które umożliwiają nam sterowanie nimi poprzez sieć WiFi bądź aplikację w smartfonie. 

Kinkiety - pomysł na doposażenie pomieszczenia 

O ile urządzenia te nie są stworzone w celach oświetlenia podstawowego, o tyle połączenie ich z lampą czy szynoprzewodem, znacznie urozmaici aranżację wnętrza. Kinkiety montuje się przeważnie w okolicach kanapy bądź łóżka. Są to po prostu lampki naścienne, mające za zadanie umilić nam wieczór i wprowadzić odprężający klimat.  

Pełnią podobną funkcję do lamp stojących, a mianowicie są i dobrze się prezentują. Możemy spotkać je w wielu wersjach, zarówno okrągłych, jak i sześciennych czy matowych bądź chromowanych. Wszystko zależy od wystroju naszego wnętrza i oczywiście indywidualnych preferencji.