Ława, ściana czy płyta – jak mogą być budowane fundamenty?

Fundamenty to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych każdego budynku. To na nich spoczywa cała konstrukcja, muszą być więc wykonane z trwałych oraz właściwie dobranych materiałów, aby zapewnić usytuowanemu na nich budynkowi wysoką stabilność. Fundamenty są stale narażone na działanie dużych sił, a na ich trwałość i jakość duży wpływ mają zastosowane materiały oraz technologia ich wykorzystania.

Budowa fundamentów – ławy fundamentowe i ich charakterystyka

Do najczęściej wykorzystywanych technologii budowy fundamentów należą tzw. ławy fundamentowe. Są to elementy konstrukcyjne o przekroju prostokątnym. Jego zadaniem jest przenoszenie obciążeń ze ścian fundamentowych na grunt. Ławy fundamentowe posiadają odsadzkę – element konstrukcyjny w postaci poziomego uskoku po obu stronach. Dzięki niemu możliwe jest lepsze rozłożenie obciążeń na gruncie oraz zapewnienie fundamentom lepszego osiadania.

Ławy fundamentowe wykonywane są z betonu klasy C12/15. Dawniej wykorzystywano w tym celu bloczki lub cegły. W celu zapewnienie lepszej wytrzymałości są dodatkowo zbrojone w środkowej części za pomocą czterech prętów w strzemionach. Szerokość ławy fundamentowej może zostać dodatkowo zwiększona i wzmocniona poprzez użycie zbrojenia poprzecznego, które najczęściej wykonuje się w budynkach na słabym podłożu. Ława fundamentowa wykonywana jest w deskowaniu na warstwie betonu podkładowego lub wylewana bezpośrednio do wykopu.

Ława, ściana czy płyta – jak mogą być budowane fundamenty?

Budowa fundamentów – czym charakteryzują się ściany fundamentowe?

Kolejną metodą budowy fundamentów są ściany fundamentowe, które najczęściej są wykonane z betonu. Wylewa się je do uprzednio przygotowanego deskowania lub bezpośrednio do gruntu. Ławy fundamentowe charakteryzują się dobrą wytrzymałością oraz niską podatnością na nasiąkanie. Możliwe jest także dopasowanie grubości ścian, co pozytywnie wpływa na zużycie materiałów. Budowa fundamentów za pomocą ścian fundamentowych jest jednak pracochłonna, gdyż należy zaczekać, aż beton się zwiąże, aby gotowy fundament zyskał właściwą nośność.

Ściany fundamentowe, oprócz betonu, mogą być także wykonywane z bloczków betonowych lub bloczków keramzytobetonowych. Buduje się je szybko, gdyż nie ma konieczności czekania na związanie się betonu. Bloczki betonowe posiadają dużą odporność na ściskanie i mróz oraz charakteryzują się niską nasiąkliwością. Bloczki keramzytobetonowe muszą być z kolei wyposażone w dodatkowe zbrojenia w spoinach. Warto jednak wiedzieć, że budowa fundamentów z bloczków wiąże się z mniejszą wytrzymałością konstrukcji.

Budowa fundamentów – szybka w realizacji płyta fundamentowa

Płyta fundamentowa jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnych metod budowy fundamentów. Ogromną jej zaletą jest krótki czas realizacji oraz uzyskanie podłogi bezpośrednio na gruncie. Płyta fundamentowa ze względu na swoją konstrukcję doskonale sprawdzi się w budynkach, w których nie jest planowane podpiwniczenie. Do budowy fundamentów w tej metodzie najlepiej sprawdza się beton o właściwościach wodoszczelnych i wodoodpornych.